no-img
دانلود پروژه

گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر استفاده از بانک اطلاعاتی

دانلود پروژه

ادامه مطلب

DOC
گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر استفاده از بانک اطلاعاتی
doc
ژوئن 18, 2018
40 کیلوبایت
2000 تومان
42 صفحه (word)
2000 تومان – خرید

گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر استفاده از بانک اطلاعاتی


دانلود گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر استفاده از بانک اطلاعاتی

در قالب فرمت ورد (word) قابل ویرایش

 

قسمتی از گزارش کارآموزی :

محبوبیت رو به رشد SQL یکی از مطالب مهم در صنعت امروزی کامپیوتر می باشد. در عرض چند سال گذشته، SQL زبان استاندارد در بانک های اطلاعاتی کامپیوتری گردیده است. اکنون بیش از ۱۰۰ محصول مدیریت بانک اطلاعاتی بر روی سیستم های کامپیوتری از کامپیوترهای شخصی گرفته تا کامپیوترهای بزرگ ، SQL را پشتیبانی می کنند. یک استاندارد رسمی بین المللی برای SQL تهیه گردیده، و SQL نقش اساسی را در استاندارد IBM’s Systems Application Architecture بازی می کند. مجلات کامپیوتری، در عنوان های خود پیدایش SQL را بعنوان یک زبان تبریک می گویند. از ابتدای کار آن در IBM ، SQL هم بعنوان یک پروژه تحقیقاتی، هم بعنوان یک تکنولوژی کامپیوتری و هم بعنوان یک نیروی غالب در بازار خود را نشان داده است. اما SQL واقعاً چیست؟ چرا اهمیت دارد؟ اگر واقعاً SQL یک استاندارد است، پس چرا نسخه های آن انواع مختلف دارد؟ آیا SQL واقعاً در کامپیوترهای شخصی قابل اهمیت است؟ آیا می تواند پاسخگوی نیازهای سطح بالای انتقال داده ها باشد؟ با توجه به نحوه استفاده شما از کامپیوتر، SQL چه می تواند انجام دهد، و شما چگونه می توانید از این ابزار مدیریت داده ها استفاده کنید.

زبان SQL : SQL وسیله ای است برای سازماندهی، مدیریت و بازیابی داده هایی که توسط بانک اطلاعاتی در کامپیوتر ذخیره شده اند. نام SQL از عبارت Structured Query Language و نیز به شکل SQL تلفظ می شود. همانطور که از نام آن بر می آید، SQL یک زبان کامپیوتری است، که برای یک بانک اطلاعاتی از آن استفاده می شود. در حقیقت، SQL با یک نوع بانک اطلاعاتی بنام بانک اطلاعاتی رابطه ای یا relational database کار می کند.

اگر سیستم کامپیوتری مربوط به یک کار تجاری باشد، بانک اطلاعاتی داده های مربوط به انبارداری، تولید، فروش و یا حقوق و دستمزد را نگهداری می کند. در یک کامپیوتر شخصی، بانک اطلاعاتی معمولاً داده های مربوط به چک های صادره، لیست های پرسنلی و شماره تلفن آنها، و یا داده های استخراج شده از یک سیستم کامپیوتری بزرگتر را نگهداری می کند. برنامه کامپیوتری که بانک اطلاعاتی را کنترل می کند، سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی یا database management system و یا اختصاراً DBMS نامیده می شود. وقتی می خواهید داده هایی را از بانک اطلاعاتی بازیابی کنید، برای اجرای کار نیاز به SQL دارید. DBMS پرسش SQL را مورد پردازش قرار داده، داده های مورد نظر را بازیابی نموده، و نتیجه را به شمار برمی گرداند. این نوع پردازش داده های درخواستی از یک بانک اطلاعاتی و دریافت نتایج، یک database queruy یا پرسش از بانک اطلاعاتی است، لذا Struetured Query Language برای کاربران خود فراهم می کند، از آن جمله :

۱- بازشناسی داده یا Data definition : کاربر توسط SQL می تواند ساختار و سازمان داده های ذخیره شده را تعریف نموده و روابط بین آن داده ها را تعیین کند.

۲-بازیابی داده Data retreva : توسط SQL یک کاربر و یا یک برنامه کاربردی می تواند داده های ذخیره شده در یک بانک اطلاعاتی را بازیابی نموده و از آنها استفاده کند.

۳- تغییرات روی داده ها Data manipulation : یک کاربر یا یک برنامه کاربردی می تواند با استفاده از SQL با افزودن داده های جدید، حذف داده های قبلی، و اصلاح داده های ذخیره شده، یک بانک اطلاعاتی را تغییر دهد.

۴- کنترل دستیابی کاربران به داده ها یا Access control : با استفاده از SQL می توان توانایی کاربر را برای بازیابی و تغییرداده ها محدود نموده، و مانع دستیابی افراد غیرمجاز به داده های ذخیره شده گردید.

۵- استفاده اشتراکی از داده ها یا Data sharing : با استفاده از SQL می توان داده ها را بطور هم زمان برای استفاده کاربران مختلف، در اختیار آنها قرار داد، با اطمینان از اینکه کاربران با یکدیگر برخوردی نداشته باشند.

۶- حفظ امنیت و انسجام داده یا Data integrity : SQL باعث می شود که در صورت قطع برق یا تغییرات غیر مترقبه، داده های بانک اطلاعاتی آسیبی نبینند. لذا SQL زبانی است برای کنترل و تأثیر گذاری متقابل با یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی.

ثانیاً، SQL یک زبان کامل کامپیوتری مانند FORTRAN,COBOL یا C نمی باشد. زبان SQL برای کنترل شرط ها اصلاً دستور IF ندارد، و برای عمل انشعاب نیز GOTO ندارد، و برای کار گردش یا حلقه از DO یا FOR استفاده نمی کند. بلکه SQL یک زبان فرعی است برای بانک اطلاعاتی ، که برای انجام امور مدیریت بانک اطلاعاتی، دارای حدوداً ۳۰ دستور می باشد. این دستورات SQL را می توان در یک زبان دیگر مانند FORTRAN COBOL یا C قرار داد، تا آن زبان بتواند از یک بانک اطلاعاتی استفاده نماید.و بالاخره، SQL زبانی نیست که دارای ساختار یا Stucture خاصی باشد، بخصوص در مقایسه با زبان های سطح بالایی همچون C و پاسکال . بلکه دستورات SQL شبیه جملات انگلیسی هستند که به آن کلمات کمکی یا noise words اضافه شده اند، در حالیکه این کلمات چیزی به معنای جمله اضافه نمی کنند، و فقط باعث می شوند خواندن جملات طبیعی تر شود. چند مورد عدم هماهنگی در زبان SQL وجود دارد، و نیز چند قاعده خاص که مانع آن می شوند تا آن دسته از دستورات SQL که خیلی طبیعی به نظر رسیده ولی بی معنی می باشند، ساخته شوند. SQL بعنوان زبان استاندارد برای بانک های اطلاعاتی رابطه ای شناخته شده است، هم دارای قدرت زیادی است و هم یادگیری آن نسبتاً آسان می باشد. در فصل دوم نگاهی سریع خواهیم داشت به این زبان و قابلیت های آن.


قیمت فایل : ۲۰۰۰ تومان – فرمت : word (قابل ویرایش) – صفحات : ۴۲
  • خریدار گرامی : برای دانلود فایل پیشنهاد میکنیم از مدیریت دانلود استفاده کنید. همینطور فایل در قالب فرمت zip میباشد و برای اجرا نیازمند نرم افزار WinRAR میباشد.


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.