no-img
دانلود پروژه

دانلود طرح جابر با موضوع ژنراتور بادی


دانلود پروژه

ادامه مطلب

DOC
طرح جابر با موضوع ژنراتور بادی
doc
نوامبر 11, 2019
7 مگابایت
4000 تومان
با فرمت : word
4000 تومان – خرید

طرح جابر با موضوع ژنراتور بادی


دانلود طرح جابر با موضوع ژنراتور بادی به همراه دفتر کارنما فرمت : ورد word قابل ویرایش آماده پرینت و با آموزش تنظیم کارتو پلاست، دقیق ترین نمونه میباشد، طرح جابربن حیان که مشاهده میکنید مربوط به مقطع های ابتدایی، جهت استفاده دانش آموزان و فرهنگیان و درباره طرح جابر ژنراتور بادی و مزایا استفاده از آن میباشد.

طرح برگزیده جابربن حیان

موارد موجود در این مجموعه :

تصاویر و پوستر های طرح جابر درباره ژنراتور بادی

عکس و تابلوی نمایش طرح جابربن حیان موضوع مربوطه

مطالب علمی آموزشی درباره طرح جابر در مورد ژنراتور بادی

به همراه دفتر کارنما طرح جابربن حیان و همینطور آموزش تنظیم کارتن پلاست

قسمتی از این طرح :

انرژی باد با ساخت ماشین های اولیه بادی در روزگار قدیم مورد استفاده قرار گرفت.احتمالا نخستین ماشین های بادی به توسط یونانیان ساخته شده است. مصری ها ، رومی ها و چینی ها برای قایقرانی و آبیاری از انرژی باد استفاده کرده اند.بعد ها استفاده از توربین های بادی با محور قائم در سراسر کشور های اسلامی معمول شد. سپس دستگاه های بادی با محور قائم با میله های چوبی توسعه یافت به طوریکه در اواسط قرن نوزدهم در حدود ۹ هزار ماشین بادی به منظور های گوناگون مورد استفاده قرار می گرفت. توربین بادی به‌طور کلی ماشینی است که انرژی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. در توربین‌های بادی پره‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که با وزش باد به گردش درآیند. گردش پره‌ها محور درونی روتور توربین را می‌چرخاند و در نهایت بعد از تبدیل گشتاور به سرعت دورانی در جعبه‌دنده (گیربکس)، توان مکانیکی به توان الکتریکی تبدیل می‌شود. توربین‌های بادی به نیروگاه‌های ژنراتور آسنکرون (القایی) معروف اند و می‌توان به راحتی اظهار نمود که جزء معدود نیروگاه‌هایی هستند که در آن‌ها ژنراتور القایی نه چندان محبوب در زمینه تولید برق را مشاهده می‌نماییم. موتورهای القایی یکی از محبوبت ترین ماشین ها در صنایع سنگین و حتی لوازم خانگی هستند اما این بخت و اقبال برای ژنراتور‌‌های القایی به دلیل محودیت‌‌های ذاتی آن‌ها چندان فراهم نشد تا اینکه توربین های بادی باعث تغییر نگاه‌ها به سمت این نوع ژنراتور ها گردید اما چرا؟ بصورت معمول ژنراتور های سنکرون گزینه ی بسیار مطلوب برای تولید انرژی الکتریسته هستند و دلیل آن هم نبود احتیاج به شبکه برق می باشد. این جمله به چه معناست؟ دقت نمایید یک ژنراتور سنکرون نیاز به یک ولتاژ DC جهت تحریک رتور داشته و در کنار آن اگر رتور را نیز به چرخش در بیاوریم در نهایت به ما توان الکتریکی تحویل می دهد در این میان تنها مورد خاص احتیاج به سرعت ثابت است. نخستین نیروگاه های بادی با ژنراتور های سنکرون شروع به کار کردند که مشکلات زیادی را به‌همراه داشتند چرا که باد در حال وزش سرعت ثابتی نداشته و در هر زمان سرعت آن در حال تغییر می باشد و اگر همین باد با سرعت متغیر، رتور ژنراتور سنکرون را بچرخاند عملا برق تولیدی امکان استفاده نخواهد داشت یا هزینه بهبود آن بالا است چرا که سرعت متغییر در این نوع ژنراتور (سنکرون) یعنی تولید ولتاژ با فرکانس های مختلف که نیاز به اینورتر و کانورتر می بود تا ولتاژ تولیدی نامطلوب را به ولتاژ مطلوب (فرکانس ۵۰ یا ۶۰ هرتز و کاملا سینوسی) تبدیل نماید و البته ژنراتور سنکرون باید در سرعت سنکرون کار کند تا بازده حداکثری را داشته باشد در این میان قطعات مکانیکی نصب کردند که سرعت چرخش پرها را تنظیم می کرد تا به سرعت سنکرون برسند و در نهایت تصیمیم بر آن شد از این نوع ژنراتور استفاده نکنند. اما جایگزین چه بود؟

قسمتی از اجزای داخل ژنراتور بادی به شرح زیر است : ۱- باد سنج (Anemometer): اين وسيله سرعت باد را اندازه گرفته و اطلاعات حاصل از آنرا به كنترل كننده ها انتقال مي دهد.۲- پره ها (Blades) : بيشتر توربين ها داراي دو يا سه پره مي باشند. وزش باد بر روي پره ها باعث بلند كردن و چرخش پره ها مي شود.۳- ترمز (Brake) : از اين وسيله براي توقف روتور در مواقع اضطراري استفاده مي شود. عمل ترمز كردن مي تواند بصورت مكانيكي ٬ الكتريكي يا هيدروليكي انجام گيرد.۴- كنترولر (Controller) : كنترولر ها وقتي كه سرعت باد به ۸ تا ۱۶ mph ميرسد ما شين را٬ راه اندازي مي كنند و وقتي سرعت از ۶۵ mph بيشتر مي شود دستور خاموش شدن ماشين را مي دهند. اين عمل از آن جهت صورت ميگيرد كه توربين ها قادر نيستند زماني كه سرعت باد به ۶۵ mph مي رسد حركت كنند زيرا ژنراتور به سرعت به حرارت بسيار بالايي خواهد رسيد.۵-گيربكس (Gear box) : چرخ دنده ها به شفت سرعت پايين متصل هستند و آنها از طرف ديگر همانطور كه در شكل مشخص شده به شفت با سرعت بالا متصل مي باشند و افزايش سرعت چرخش از ۳۰ تا ۶۰ rpm به سرعتي حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ rpm را ايجاد مي كنند. اين افزايش سرعت براي توليد برق توسط ژنراتور الزاميست. هزينه ساخت گيربكس ها بالاست درضمن گير بكس ها بسيار سنگين هستند. مهندسان در حال انجام تحقيقات گسترده اي مي باشند تا درايو هاي مستقيمي كشف نمايد و ژنراتورها را با سرعت كمتري به چرخش درآورند تا نيازي به گيربكس نداشته باشند.۶- ژنراتور (Generator) : كه وظيفه آن توليد برق متناوب مي باشد. شما قسمتی از پروژه حاضر مشاهده نمودید برای دریافت کامل به ادامه مراجعه نمایید.

کاربر گرامی : برای دانلود و خرید طرح جابربن حیان با موضوع ژنراتور بادی به همراه دفتر کارنما به صورت کامل و آماده از لینک زیر میتوانید استفاده نمایید، درصورت بروز مشکل پشتیبانی ۲۴ ساعته در خدمت شماست.دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.