no-img
دانلود پروژه

دانلود رایگان مقاله تاریخ تعزیه در ایران


دانلود پروژه

ادامه مطلب

DOC
دانلود مقاله تاریخ تعزیه در ایران
doc
اکتبر 2, 2015

دانلود مقاله تاریخ تعزیه در ایران


دانلود رایگان مقاله تاریخ تعزیه در ایران – در این مقاله به بررسی تاریخ تعزیه در ایران پرداخته میشود. تحقیق حاضر با فرمت : ورد word در ۵۰ صفحه در اختیار شما میباشد.

مقاله تاریخ تعزیه در ایران

تحقیق درباره تعزیه خوانی : تعزيه در لغت به معني سوگواري ]=تعزيت[ بر پاي داشتن يادبود عزيزان از دست رفته، تسليت، امر كردن به صبر و پرسيدن از خويشان مرده است، ولي در اصطلاح به گونهاي نمايش مذهبي منظوم گفته ميشود كه در آن عده‎اي اهل ذوق و كار آشنا در مناسبت‎هاي مذهبي و به صورت غالب، در جريان سوگواري‎هاي ماه محرم براي باشكوه‎تر نشان دادن آن مراسم و يا اولياي خدا به روز رستخيز، تشفي خاطر. بازيافت تندرستي و يا براي نشان دادن ارادت و اخلاصي فزون از اندازه به اوليا به ويژه اهل بيت پيامبر(ص) با رعايت آداب و رسوم و تمهيدهايي خاص و نيز بهره‎گيري از ابزارها و نواها و گاه نقوش زندة برخي از موضوعات مذهبي و تاريخي مربوط به اهل بيت به ويژه واقعة كربلا – را پيش چشم بينندگان باز آفرينند.» بي ترديد تعزيه نمايش مذهبي و ملي ايرانيان است و شيعيان ايران با عشق به ائمة اطهار(ع) رويكردي درخور به اين آيين تاريخي داشته‎اند. اگر چه در مورد تاريخ و ويژگي‎هاي تعزيه در ايران كتاب‎هاي ارزشمندي به چاپ رسيده است اما، تاكنون تاريخ پيدايش تعزيه به صورت دقيق مشخص نبوده است. صادق همايوني نويسنده و پژوهشگر صاحب نام كه پيش از اين كتاب‎هاي با ارزشي از جمله «تعزيه در ايران» و «تعزيه و تعزيه خواني» از او منتشر شده است، در اين كتاب با كاوشي درخور توجه كوشيده است كه با استناد به مدارك و اسناد گوناگون تاريخي، شيراز دوران زنديه را به عنوان خاستگاه تعزيه معرفي كند. تحقیق در مورد تعزیه خوانی در ایران.

فهرست :

مقدمه

دوران صفویه

دوره زندیه

تعزيه نمودی مذهبی، ملی، ايراني و هنری

دوران قاجاریه

ارزش و اعتبار تعزیه

دانلود فایل : شما میتوانید جهت دانلود رایگان مقاله تاریخ تعزیه در ایران از وب سایت دانلود پروژه به صورت رایگان روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود فایل با لینک مستقیم (کلیک کنید)دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.