no-img
دانلود پروژه

تحقیق رشد شخصیت از دیدگاه اسلام

دانلود پروژه

ادامه مطلب

ZIP
تحقیق رشد شخصیت از دیدگاه اسلام
zip
جولای 29, 2016
49 کیلوبایت
3000 تومان
22 صفحه (word)
3000 تومان – خرید

تحقیق رشد شخصیت از دیدگاه اسلام


دانلود تحقیق رشد شخصیت از دیدگاه اسلام

تحقیق درس روانشناسی رشد کودکان پودمان روانشناسی و تعلیم و تربیت کودکان

در قالب فرمت ورد (word) قابل ویرایش

تحقیق رشد شخصیت از دیدگاه اسلام

تحقیق رشد شخصیت از دیدگاه اسلام

مقدمه :

اگر انسان در زندگی خود، لذتهای دنیوی را انتخاب کند و دنباله رو هوای نفس و شهوات باشد و خدا و روز جزا را فراموش کند، از عقل خود که فاصله میان او و حیوان است استفاده نکرده است. انسانی که این گونه زندگی می کند فاقد شخصیتی رشد یافته است. چنین، درست مانند کودکی است که به جز تمایلات و نیازهای خود، هیچ چیز برایش اهمیتی ندارد و در واقع، هنوز اراده اش قوی نشده و کیفیت و حاکمیت بر هوای نفس و خواسته دل را نیاموخته است. از این رو، همواره دنباله رو خواسته و تسلیم وسوسه های “نفس اماره به سوء” است.”من هرگز نفس خویش را تبرئه نمی کنم که نفس (سرکش) بسیار به بدیها امر می کند، مگر آنچه را که پروردگارم رحم کند. پروردگارم غفور و رحیم است.” (یوسف، آیه ۵۳).همچنین خداوند در سوره‌ی اسراء آیه‌ی ۸۴ می‌فرماید:»قُلْ کُلٌّ یَعْمَلُ عَلَى‏ شَاکِلَتِهِ فَرَبُّکُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى‏ سَبِیلاً«بگو: »همه بر طبق (روش و خُلق و خوى) خویش عمل مى‏کنند؛ و پروردگارتان داناتر است، به کسى که او ره‏یافته‏تر است« .توضیح: «شاکله» از ماده «شکل» به معنای «مهار کردن حیوان» است. به خود مهار «شکال» گفته می‌شود و از آنجا که روحیات و سجایا و عادت‌های هر انسانی او را به رویه‌ای خاص مقید می‌کند به آن «شاکله» گویند.وقتی انسان، به درجه بالاتری از رشد و کمال برسد، وجدانش بیدار می شود و سستی اراده و پیروی از هواها و شهوات نفس و لذتهای دنیا را که موجب لغزش و گناهش هستند، محکوم می کند و ضمن احساس گناه، نفس خود را به سبب افراط در گناه، سرزنش می کند و با طلب بخشش و توبه به سوی خدا روی می آورد، در این حالت، او تحت تأثیر نفس “لوامه” قرار دارد.

سوابق تحقیق :

اتکینسون وریچارد گوید:گاه کلمه شخصیت به منظور توصیف بارزترین ویژگی شخص بکار می رود، مثلا گفته می شود فلانی (شخصیت پرخاشگر) و یا (شخصیت عجولی) دارد.ولی روانشناسان در بحث شخصیت بیش از هر چیز به تفاوتهای شخص توجه دارد، یعنی ویژگیهای که یک فرد را از فرد دیگر متمایز می سازد، را شخصیت گویند.مراد از شخصیت الگوی معینی از رفتار و شیوه های تفکر است که نحوه سازگاری شخص را با محیط تعیین می کند.گوردن آلپورت گوید:شخصیت، سازمان پویای درونی فرد است، که از سیستمهای روانی تشکیل شده است و این سیستمها رفتار ویژه و تفکر او را معین می کنند.گلیفورد گفته است:شخصیت، یعنی: الگوی منحصر به فرد از صفات مخصوصدیوید مک کل لند گوید:شخصیت رساترین و جامع ترین مفهومی است، که گویای رفتار شخص در همه زمینه ها است.ولتر میشل گفته است:شخصیت معمولا ارائه الگوهای معینی از رفتار، و افکار و احساسات است که ویژگی یک فرد را بیان می کند و در سازگاری وی با موقعیت های زندگی تاثیر می گذارد.

نکته : این تحقیق کامل بوده و از تمامی تکنیک های مقاله نویسی از جمله مقدمه، نتیجه گیری، پیشنهادات،پی نوشت ها، منابع و… استفاده شده است.


قیمت فایل : ۳۰۰۰ تومان – فرمت : word (قابل ویرایش) – صفحات : ۲۲
  • خریدار گرامی : برای دانلود فایل پیشنهاد میکنیم از مدیریت دانلود استفاده کنید. همینطور فایل در قالب فرمت zip میباشد و برای اجرا نیازمند نرم افزار WinRAR میباشد.


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.